Kışın soğuk günlerini kabarık faturalar yüzünden bütçeniz sarsılmadan geçirmek istiyorsanız kış öncesinde yapılması önerilen ısıtma sisteminizin petek temizliğini ihmal etmemelisiniz. Üsküdar petek temizliği servisimiz şebeke suyu kullanılan kombi ve merkezi ısıtma gibi tüm ısıtma sistemlerinin kış başlamadan önce temizletilmesini önermektedir. Bu temizlik işlemi kullanım ömrünü uzatmanın yanı sıra ısınma maliyeti artışlarının da önlenmesini sağlar. Zira şebeke sularının kireçli olduğu ülkemizde tüm ısıtma sistemlerinde zamanla kireç birikmesi problemi yaşanmakta, petek temizliğinin yapılmaması durumundaysa problem sadece daha da büyümektedir. Ertelendikçe ısı kaybı daha da arttığı için konforunuzu azaltan bu sorunu kısa sürede giderek servis ekibimiz, kapalı devre olarak özel yıkama makinalarıyla tüm peteklerinizi aynı anda temizler.

Peteklerde biriken kirecin dip bölüme çökmesi, tesisattan gelen sıcak suyun kireç birikmesi olan alt kısma ulaşamamasına sebep olur. Evinizdeki bulaşık ve çamaşır makinasının kullandığı şebeke suyunu ısıtan metal parçaların kireçlenmemesi için özel kimyasal ürünler kullanırken aynı şekilde metalden imal edilen ve sürekli şebeke suyuyla temas eden peteklerinizde aynı kireçlenme sorununun yaşandığını unutmayın. Üstelik suda çözünmüş haldeki kireç, sıcaklık yükselmesiyle metale daha fazla tutunmakta ve dolayısıyla ısıtma sistemi suyu ısıttığında peteklerdeki kireç birikmesi de artmaktadır. Peteklerin alt bölümü ısınmadığında iç mekân da ısınmadığından ısıtma sistemi daha yüksek derecelerde çalıştırılır ki, böylelikle peteklerde daha hızlı ve daha fazla kireç birikmesi olur.

Petekler temizlenmediği müddetçe yalnızca daha da büyüyen bu problem yeni kurulan sistemler için önemli değilmiş gibi dursa da, zamanla peteklerde oluşan ısı farkları yüksek oranlarda verimlilik kaybına yol açar. İlk zamanlarda peteklerin sadece en alt bölümünde, küçük alanlarda ısı farkı oluşurken zamanla geniş yüzey alanları tamamen soğuk kalır. Peteğin kendisi eşit miktarda ve kısa sürede ısınamadığında mekânın da ısınması beklenemez. Verimlilik kaybına ve faturalarda artışa yol açan bu can sıkıcı sorun neticesinde ayrıca tesisat hattı da tıkanabilir. Üsküdar petek temizliği servisimizden kış başlamadan önce randevu alarak, petek temizliğinizi tüm bu problemlerle hiç karşılaşmadan yaptırmanızı öneririz.