Peteklerin Bir Kısmı Neden Isınmaz?

Peteklerde en sık rastlanan sorunların başında kısmi ısınma problemleri gelir. Peteklerin bir kısmı hızlı bir şekilde ısınırken diğer kısmı çok yavaş ısınır. Bazı durumlarda ise peteğin tamamı yavaş şekilde ısınır. Peteğin ısı ayarı yapıldığı halde ısınmanın çok yavaş olması ya da bölgesel ısınma sorunu görülmesi ortamdaki ısı verimliliğini azaltır. Kombi normal şekilde çalıştığı halde ortamın gereken şekilde ısınmaması, doğalgaz faturaları değişmediği halde ısınmanın zorlaşması anlamına gelir. Enerji verimliliği sağlamak, kış aylarını konforlu bir şekilde geçirmek ve ısınma süresini kısaltmak için peteklere bakım yapılması gerekir.

Petekler Neden Isınmaz?

Kombiden sıcak su geldiği halde peteklerin ısınmamasının nedeni, su dolaşımının sekteye uğramasıdır. Peteğin içindeki borularda zaman içerisinde biriken tortular, su akışını engeller ve ısınma verimini azaltır. Suyun hızlı bir şekilde dolaşamaması, ortamdaki diğer peteklerin geç ısınmasına ya da az ısınmasına sebep olur. Bu durumun önüne geçmek ve hem ısı verimliliğini sağlamak hem de tüm peteklerin hızlı bir şekilde ısınmasını sağlamak için petek temizleme yaptırmak gerekir. Özellikle şebeke suyunun kirli olduğu İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde petek temizliği yaptırmak son derece önemlidir. Peteğin içindeki borular şebeke suyundaki kireç, kir ya da balçık gibi nedenlerle kısa sürede tıkandığı için ısınma sıklıkla ısınma problemleri ortaya çıkar. Özellikle uzun süredir kullanılan tesisat sistemlerinde ısı kaybı ciddi seviyelere ulaşabilir.

Petek Temizleme Fiyatları

Isı ve enerji verimliliği sağlayan petek temizleme işlemlerinin 2 yılda bir yapılması yeterlidir. Petek temizliği fiyatları ortamda kaç petek olduğuna bağlı olarak değişse de ortalama ücret 120-150 TL arasındadır. Isı verimini artırmak ve kış aylarında rahat bir şekilde ısınabilmek için uzman firmalar tarafından petek temizleme uygulamasının yapılması önemlidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir