Peteklerde Isı Ayarı Nasıl Yapılmalı?

Peteklerde ısı ayarının doğru yapılması, ısı kayıplarının önüne geçilmesi açısından oldukça kritik bir yere sahiptir. Tüm peteklerin aynı ısı ayarında çalıştırılması hem az kullanılan alanların gereğinden fazla şekilde ısınmasına neden olabilir hem de kombiye uzak olan peteklerin diğerlerinden daha az ısınmasına yol açabilir. Isı kayıplarını önlemek ve tüm peteklerden eşit düzeyde verim alabilmek için peteklerde ısı ayarının yapılması gerekir.

Peteklerde ısı ayarı yapmadan önce, kombinin doğru biçimde çalıştığından emin olmak gerekir. Bunun yanı sıra, peteklerde temizleme işleminin yapılması da son derece önemlidir. Petek temizliği yaptırılmadan, ısı ayarının yapılması, ısı kayıplarının önüne geçilmesini sağlamaz.

Isı Ayarı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Isı ayarları, kombinin konumu baz alınarak yapılmalıdır. Kombi, ev ve ofislerde genellikle mutfak ya da banyo gibi alanlarla balkonlarda bulunur. Ancak evin en sık kullanılan alanı genellikle salon ya da oturma odasıdır. Bu alanların kombiye uzak olması nedeniyle ısı kayıpları yaşanabilir. Bu sorunun önüne geçmek için en sık kullanılan alanların ısı ayarını daha yüksek daha az kullanılan alanların ısı ayarını ise daha düşük olacak şekilde ayarlamak gerekir. Bunu yaparken ise kombinin bulunduğu konumu da dikkate almak şarttır. Örneğin kombi oturma odasına yakınsa bu bölgedeki peteğin seviyesi orta dereceye getirilebilir.

Isı Verimliliği Nasıl Sağlanır?

Isı verimliliği sağlamak için kombiye yapılan bakımlara ek olarak, peteklere de bakım yaptırılması gerekir. Petek temizliği yaptırılmadığı sürece kombi ne kadar iyi çalışırsa çalışsın ısı kayıpları oluşur. Kombiden peteklere aktarılan sıcak suyun dolaşıma girebilmesini sağlamak için ortalama 2 yılda bir petek temizliği uygulaması yaptırılması gerekir. Petek temizleme ile hem ısı kayıpları en aza indirilir hem de ortalama yüzde 40’a varan oranlarda tasarruf sağlanmış olur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir