Petek Temizliği Yaptırmak Gerekli Mi?

Kalorifer sisteminin sorunsuz şekilde çalışması ve ısınma problemlerinin yaşanmaması için, tesisata dahil olan tüm elemanların bakım işleminden geçmesi önem taşır. Zaman içerisinde yıpranan ya da kullanıma bağlı olarak çeşitli arızalar oluşturan elemanlara bakım yapılması hem performansı artırır hem de tesisat sisteminin uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde kullanılmasını sağlar. Bu açıdan düşünüldüğünde düzenli olarak petek temizliği yaptırmak önemlidir. Zira petek temizleme işleminin yapılmaması ya da periyodik bir şekilde gerçekleştirilmemesi durumunda ısınma problemleri ortaya çıkar. Peteklerin ısınmaması ya da peteklerde bölgesel ısınma sorunu olması gibi durumlar oluşacağı gibi bu süreçte ciddi ısı kaybı da meydana gelir. Kombi yeterli enerji harcadığı halde peteklerde oluşan aksaklık ortamın ısınmamasını sağlar. Bu durum da, doğalgaz faturaları sabit kalırken ortam ısısının anlamlı bir şekilde azalmasına yol açar. Soğuk havalarda hem konforlu bir şekilde ısınabilmek hem de ısı verimliliği sağlayabilmek için düzenli olarak petek temizleme yaptırmak şarttır.

Peteklerin Temizlenmesi Ne Kadar Sürer?

Petek temizleme uygulamaları, profesyonel firmalardan hizmet alındığında, birkaç saat içerisinde tamamlanır. Uygulama sırasında en efektif teknikler kullanıldığından ortamın kirlenmesi de engellenir. Peteklerin yerinden sökülmesi ya da peteğin taşıma su ile yıkanması gibi durumlar söz konusu olmadığından, petek temizleme uygulaması hızlı bir şekilde tamamlanır. Ortalama büyüklüğe sahip olan bir evde hem peteklerin temizlenmesi hem de kombi filtresi ve ısı düzeyi için gerekli ayarların yapılması ortalama 2-3 saat sürer.

Petek Bakımı Sırasında Ev Kirlenir Mi?

Petek temizliği işlemi, gidere yakın peteğe bağlanan makine ile yapıldığından, uygulama sırasında ortam kirlenmez. Ancak bu alanda uzman olmayan personeller tarafından yapılan işlemlerde ya da amatör tekniklerin kullanıldığı uygulamalarda ortamın ciddi şekilde kirle

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir