Petek Temizleme 2

Petek Temizliği Neden Düzenli Yapılmalı?

Kış boyunca yoğun bir tempoyla çalışan kombiler, ısıyı peteklere iletmek için kullandığı şebeke suyundaki kirecin sistem içinde birikmesi neticesinde düzenli bakım görmeye ihtiyaç duyar. İstanbul genelinde profesyonel firmaların çok makul petek temizliği fiyatları ile gerçekleştirdiği ve dolayısıyla yüklü harcamaya yapmaya gerek bırakmayan bu bakım işlemi, özellikle peteklerde biriken ve su akışını engelleyen kireç katmanın tüm sistemden temizlenmesidir. Peteklerin temizlenmeden kullanılması durumundaysa kısa sürede fark edilir düzeyde ısı kaybı veya arızalara ilişkin sorunlar görülmese de, birikme artacağından ısı kaybı da her ay biraz daha yükselecektir. Peteklerin ısınmasının uzun sürmesi ise daha fazla yakıt sarfiyatı yani ısınma maliyetinde dramatik bir atış anlamına gelir.

Peteklerin dip kısmında biriken kireç artıklarının sebep olduğu tortulaşma kısa sürede yoğun balçık katmanlarına dönüşür. Bu katmanları aşması imkânsız olan sıcak su yalnızca üst kısımları dolaşarak peteği terk ettiğinden, sıcaklık da peteklerin alt kısmına transfer edilemez. Peteğin her yeri ısınmadığı takdirde mekânı beklenen konforla ve maliyetle ısıtmak mümkün olmayacağından, peteklerin içindeki bu pislik tabakasının muhakkak temizlenmesi gerekir. Eskiden kullanılan ve peteklerin sökülmesini gerektiren yöntemlerle çalışmayan profesyonel servis ekipleriyse kapalı devre olarak bu işlemi gerçekleştirir. Bu sayede peteklerin havayla temasından kaynaklanan oksitlenme benzeri problemlerin yaşanmaması garantilenir. Tek seferde ısıtma sistemi bünyesinde yer alan sadece tek petek değil, tüm petekler temizlendiğinden kullandığımız bu kapalı devre petek temizleme yöntemi özellikle merkezi ısıtma sistemlerinde büyük kolaylık ve ekonomik açıdan avantaj sağlar. Tesisata dışardan kolayca bağlanan yıkama makinalarımızsa kompresörden bozma cihazlardan çok farklı olarak, bu iş için Alman mühendislerce tasarlanmış olan ithal makinalardır.

Kapalı devre petek temizliği işleminde kullandığımız yıkama makinaları sadece bu işlemde kullanılmak üzere tasarlanmış, çift yönlü yıkama yapan cihazlardır. Petek temizleme işleminin çift yönlü yıkama ile yapılması; su akış yönünün her saniye değiştirilmesi anlamına gelir. Suyun akış yönündeki bu ani değişimler sayesinde peteklerin içinde bir çalkalama etkisi oluşturulur ve bu etki sayesinde hem suyun hem de uygulanan kireç çözücü kimyasal temizlik ürününün peteklerin her yerine etki etmesi sağlanır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir