Isıtma sistemlerinizin ömrünü uzatan petek temizliği işlemi ayrıca kireç kalıntılarının yol açtığı verimlilik kayıplarını ortadan kaldırır ve arızaların yaşanmadan önlenmesini sağlar. Eyüp petek temizliği servisimizin yıkama makinaları sayesinde petekleri sökmeden gerçekleştirdiği ve özel patentli formüle sahip kimyasal temizlik ürünleriyle kısa sürede tamamladığı petek temizleme işlemi, merkezi sistemlerden kombilere kadar tüm ısıtma sistemlerinin ilk günkü performansını geri kazanmasını sağlar. Bu temizlik işlemi ertelendikçe peteklerde daha fazla kireç biriktiğini ve yoğunlaşmanın artması neticesinde ısı kaybının günden güne arttığını unutmadan her yıl petek temizliğinizi, özellikle kışa girmeden önce yaptırın.

Şebeke suyundaki kirecin yüksek sıcaklıklarda metal yüzeylere tutunma eğiliminde olması ve bu eğilimin, sıcaklık yükseldikçe daha da artması neticesinde ısıtma sistemlerinin peteklerinde kireç ve diğer maddelerin birikmesi kaçınılmaz bir durumdur. Aynı evinizde kullandığınız çamaşır ve bulaşık makinalarının ısıtıcı parçalarının, çeşitli kimyasal ürünler kullanmamanız durumunda kireçlenmesi gibi metalden yapılan ısıtma sistemi peteklerinde de zamanla kireç kalıntıları oluşur. Bu kalıntıların yüksek ısı kayıplarına neden olmadan temizlenmemesi durumundaysa ince bir tortu tabakası olan kireç, farklı maddelerin de çökmesiyle yoğun bir çamur katmanına dönüşür. Zamanla yoğunlaşarak, tesisattan gelen sıcak suyun ulaşamayacağı adeta sertleşmiş tabakalar oluşturan tüm bu pislik sebebiyle peteklerin alt kısmı sıcak suyla temas edemediği için ısı kaybı yaşanması kaçınılmaz olur. Uzun süre petek temizliği yapılmayan ısıtma sistemlerinin peteklerine dokunulduğunda dip bölümün tamamen soğuk kaldığı fark edilir.

Şebeke suyundaki kirecin birikerek yoğunlaşması sonucunda peteklerin dip kısmında oluşan katmanlar sadece alt kısmın ısınmamasına sebep olmakla kalmaz. Isı kayıplarının yanı sıra önemli arızalara da yol açabilen bu durumun önlenmesi ise peteklerin, tüm tesisatla birlikte temizlenmesiyle önlenebilir. Peteklerde ve tesisatta biriken kirecin sistem elemanlarına zarar vermemesi için kışa girmeden önce Eyüp petek temizliği servisimizin hizmetlerinden yararlanarak, bu ve benzer sorunları hiç yaşamadan ısıtma sisteminden kış boyunca konforlu bir şekilde yararlanırsınız. Peteklerin ısınmaması durumunda iç mekânda istenen sıcaklığın sağlanamayacağını ve daha yüksek derece çalıştırılacak ısıtma sisteminin daha fazla enerji harcayarak, faturaların yükselmesine sebep olacağını unutmayın.