Esenler geneline petek temizliği konusunda profesyonel hizmetler sunan servis ekibimiz, ev ve işyerinizi alt üst etmeden ısıtma sisteminizin petek temizliğini kısa sürede ve oldukça pratik bir şekilde yapıyor. Kış boyunca ısıtma sistemini en yüksek performansla kullanmanızı sağlayan bu temizlik işlemini ithal yıkama makinalarıyla yapan Esenler petek temizliği servisimiz, peteklerdeki ve tesisattaki tüm kireç birikintilerinin temizlenmesi içinse patentli formüle sahip kimyasal temizleyiciler kullanmaktadır. Peteklerin sökülmesine gerek olmayan, haricen bağlanan yıkama makinasıyla pratik bir şekilde yapılan temizlik işlemi sayesinde merkezi sistemlerin tüm petekleri dahi tesisata dışardan bağlanan yıkama makinası sayesinde kolaylıkla yapılabiliyor. Bu işlem sonrasında ilk günkü verimliliğini geri kazanan ısıtma sisteminden kış boyunca sorunsuz ve yüksek performansla yararlanabiliyorsunuz.

Isıtma sisteminin ısı iletim elemanı olan peteklerin, sistem tarafından üretilen ısıyı iç mekâna vermesi için üretilen ısının şebeke suyu aracılığıyla peteklere taşınması gerekir. Çamaşır ve bulaşık makinalarında sıcak suyla temas eden metal parçaların kireçlenmemesi için çeşitli kimyasallar kullanırken ısıtma sisteminde de aynı problemin yaşandığıysa çoğu insanın aklına gelmez. Aynı şekilde metalden üretilen ve şebeke suyuyla sürekli temas kuran ısıtma sistemi petekleri, sıcaklık arttıkça daha da fazla kireç çöktüğü için kullanıma devam edildikçe daha da fazla kireç birikintisiyle kaplanır. Yerçekimi sayesinde peteklerin içindeki metal yüzeylere tutunan kireç ve diğer maddeler aşağı inerek, peteklerin dip noktalarında yoğun tabakalar oluşturur.

Peteklerin dibinde oluşan kireç ve şebeke suyundaki diğer maddelerden kaynaklı tabakalar yoğunlaşmaya başladığında, artık tesisat üzerinden gelen sıcak su bu yoğunlaşmayı aşamaz yani peteklerin alt kısmına ulaşamaz hale gelir. Elle dokunulduğunda peteklerin alt kısmının fazla ısınmadığı fark edilirken Esenler petek temizliği servisimizden hizmet alınmaması durumunda bu ısı farkı daha da artar. Uzun süre boyunca temizlenmeden, yoğun kireçli şebeke suyu kullanılan ısıtma sistemlerinin peteklerinde artık alt bölüm tamamen soğuk kalmaktadır. Yaşanan ısı kaybı yüzünden daha yüksek derecede çalıştırılan sistem daha fazla yakıt harcamasına rağmen üretilen ısıdan istenen şekilde faydalanmak mümkün olmaz ve gereksiz yere faturalar kabarır.