siyah petekler

Petek Temizliği İşlemi

Isıtma sistemlerinden elde edilen ısı derecesinin ve konforunun artmasını sağlayabilmek için uzun yıllar boyunca çeşitli araştırmalar ve denemeler yapılmıştır. Bu durum birçok ısıtma sisteminin oluşmasına neden olsa da, elde edilen bazı sistemlerin evlerin içerisinde kullanılmasının zor olması üreticileri hem kullanım olarak kolay hem de performans olarak üstün bir çalışma gösterecek olan bir sistem bulma arayışına itmiştir. Uzun yıllar boyunca yapılan bu çalışmalar sonucunda doğalgaz, gazının ısı yaymadaki etkisi keşfedilmiştir. bu keşif sonrasında gaz kullanımının zararlı olup olmadığı hakkında araştırmalar yapılmış ve doğalgazın çevre içinde en yararlı olan sistem olduğuna karar verilerek, bu sistemin evlerin içerisinde kullanılabileceği ek sistemler geliştirilmeye başlanmıştır. Bu sistemlerin içerisinde ülkemizde en yaygın kullanım alanına sahip olan ısıtma sistemi ise kombi ve petek sistemleri. Kombi sistemleri evlerin içerisine döşenme kolaylığı sayesinde kısa sürede kullanım olarak yaygın bir hale gelmiş bulunmakta. her on evden sekizinde bulunan bu sistem kullanıcıların kış aylarında evlerinin içerisinde yüksek miktarda ısı elde etmesini ve elde ettikleri ısıyı ise korumasını sağlıyor. aynı zamanda yirmi dört saat sıcak su akışının mümkün olduğu bu doğalgaz sistemi sunduğu konfor bakımdan fiyatı ile kıyaslandığı zaman oldukça makul olan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu yoğun ısı konforuna sahip olan sitemin sahip olduğu konforu koruyabilmesi için mutlaka her sene ısıtma sistemlerine bakım işlemi yaptırılması gerekmekte. Isıtma sistemlerine yapılan bakımla riske kendi içerisinde evrelere ve kategorilere ayrılıyor. Her bakımın kendi zamanın olması dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi. Petek sistemlerine her yaz ya da kışın başında yani petek kullanımın yoğun dönemi başlamadan önce mutlaka petek temizliği işleminin yaptırılması gerekmekte. Petek temizliği işlemi, peteklerinize yapılması gereken rutin bakımlar içerisinde en büyük öneme sahip olan bir bakım türüdür.

siyah petek

Peteklerde Kireç Oluşumu ve Önlenmesi

Petek temizliği işlemi petekli ısıtma sistemleri kullananların mutlaka aksatmadan yaptırması gereken önemli bir işlem. Bu işlemin önemi ise ısınma konforunuzun sabit olarak korunmasını sağlamasından kaynaklanıyor. Peteklerin çalışma sistemi sıvı dayalı bir sistem olduğundan dolayı bu çalışma zaman zaman peteklere zarar verici etkiler ortaya çıkarabiliyor. Sıvı yakıt ve sıcak su ile çalışan petekler içerisinde kullanılan su şebeke suyu olduğundan dolayı kireç maddesinin peteklerde oluşumu son derece olası bir durum. Peteklerin ısıtma sağlaması, petek boruları içinde sıvı yakıtın ve sıcak suyun sürekli bir döngü halinde dönmesinden ve bu sayede buhar ve peteklerde oluşan sıcaklık etkisi ile bulunduğu ortama ısı yayması sağlanıyor. Ancak yoğun kullanım zamanlarında peteklerde oluşan sıcaklık fazla olduğundan dolayı, petek borularında aşınma olması son derece olası bir durum. Aşırı sıcağın metal ve benzeri materyallerde yaptığı bu hassaslık etkisi çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Örneğin suda bulunan yoğun kireç maddesinin petek yüzeylerine yapışmasına neden olan bu durum zaman içerisinde peteklerde ısı kaybı yaşanmasına neden oluyor. petekler oluşan bu ısı kaybını ortadan kaldırmak için daha yüksek bir performansta çalışmaya başlayınca ise, ortaya çıkan durum ısının yükselmemesine rağmen ısınma faturasında gözlemlenen yüksek oranda artış. Doğalgaz faturalarının etkisini daha da çekilmez bir hale getiren bu durumun önüne geçmek için ise yaptırılması gereken işlem petek temizliği işlemi. Petek temizliği, petek borularında oluşan aşınma etkisini zararsız bir hale getiriyor. Petek temizliği esnasında kullanılan kimyasal su, petek borularınızın kaygan bir yapıya dönüşmesini sağlıyor ve bu şekilde kireç peteklere tutunamazken su ve sıvı yakıt ise petek borularınız içerisinde daha kolay ve daha hızlı bir döngüye sahip oluyor. bu sayede çalışma performansı düşen peteklerde az çalışma ile yoğun ısı elde edilmesi hem ısınma konforunuzu yükseltiyor hem de faturanızı düşürüyor.

Petek Temizleme

Peteklerinizin Düzenli Temizlenmesinin Gerekliliği

Isıtma sistemlerinin kullandığı şebeke suyundaki kirecin, çamaşır ve bulaşık makinaları için büyük bir problem anlamına gelirken kombi ya da kaloriferler için hiçbir sorun teşkil etmediğini düşünmeyin. Küçük bir harcamanın yeterli olacağı kadar uygun petek temizliği fiyatları ile hizmet veren profesyonel ekiplerden yardım almak yerine sistemi temizlettirmemeniz durumundaysa kireç oranı sürekli artacağından, paralel olarak ısı kaybı da doğru orantıyla artar. Farkına varmadan pek çok insan geçmiş yıllara nazaran daha yüksek faturalar ödemesine karşın maalesef durumun petek içindeki kireç ve pislik birikmesinden olduğunu bilmiyor. Bu sorunlarının yaşanmaması için düzenli yaptırılması gereken petek temizliği için peteklerin altının soğuk kalmasını veya sistemde tıkanmadan kaynaklı arızalar görülmesini beklemeyin. Bu temizlik işlemi arızaları gideren bir tamirat değil, arızaların oluşmasını önleyen bakım işlemidir.

Kış mevsiminde enerjiden maksimum seviyede tasarrufu yapmanızı sağlayan petek temizliği ısınma konforunuzu attıran ve arızaları oluşmadan önleyen, en önemli periyodik bakım işlemlerinden biridir. Şebeke suyunu kullanarak üretilen ısı enerjisini ileten ısıtma sistemlerinin hepsi için zaruri olan bu bakım işlemi merkezi ısıtma sistemlerinden kombilere kadar ev ve işyerlerinde yaygın olarak kullanılan tüm ısıtma sistemlerinde senelik aralıklarla tekrarlanmalıdır. Periyodik olarak petek temizleme işleminin yaptırılması peteklerin kullanım ömrünü uzatmakla kalmamakta, ısı kayıplarını önleyerek çok daha ucuza ve daha konforlu ısınma imkânı sağlamaktadır. Şebeke suyundaki kirecin metal yüzeylere yapışması ve yerçekimiyle peteklerin dip kısımlarında toplanmasından kaynaklı ısı kayıpları faturalarda sürekli artışa neden olurken ısınma kalitesini azaltır. Her ay biraz daha fazla harcama yaparken bir türlü doğru düzgün ısınamamaktan şikâyet etmemek adına petek temizliğinizi kışa girmeden yaptırmanızda yarar var.

Servis ekibimiz yoğun kireç katmanlarını kimyasal yolla çözmek içinse Nano Clean kullanmaktadır. Bu özel temizlik ürününün patenti kendisine ait özel bir formülü bulunmakta, bu özel kimyasal formül sayesinde katılaşmış katmanlar dahi kısa sürede çözülerek suyla temizlenebilmektedir. Çözülen kireç ve diğer artık maddeleri çift yönlü yıkama yapan petek temizleme makinamız tüm tesisattan tahliye eder. Teknisyenlerimiz peteklerinizin içi tüm bu pislikten tamamen arındırılıncaya kadar petek temizliğine devam etmektedir.

 

Petek Temizleme 2

Petek Temizliği Neden Düzenli Yapılmalı?

Kış boyunca yoğun bir tempoyla çalışan kombiler, ısıyı peteklere iletmek için kullandığı şebeke suyundaki kirecin sistem içinde birikmesi neticesinde düzenli bakım görmeye ihtiyaç duyar. İstanbul genelinde profesyonel firmaların çok makul petek temizliği fiyatları ile gerçekleştirdiği ve dolayısıyla yüklü harcamaya yapmaya gerek bırakmayan bu bakım işlemi, özellikle peteklerde biriken ve su akışını engelleyen kireç katmanın tüm sistemden temizlenmesidir. Peteklerin temizlenmeden kullanılması durumundaysa kısa sürede fark edilir düzeyde ısı kaybı veya arızalara ilişkin sorunlar görülmese de, birikme artacağından ısı kaybı da her ay biraz daha yükselecektir. Peteklerin ısınmasının uzun sürmesi ise daha fazla yakıt sarfiyatı yani ısınma maliyetinde dramatik bir atış anlamına gelir.

Peteklerin dip kısmında biriken kireç artıklarının sebep olduğu tortulaşma kısa sürede yoğun balçık katmanlarına dönüşür. Bu katmanları aşması imkânsız olan sıcak su yalnızca üst kısımları dolaşarak peteği terk ettiğinden, sıcaklık da peteklerin alt kısmına transfer edilemez. Peteğin her yeri ısınmadığı takdirde mekânı beklenen konforla ve maliyetle ısıtmak mümkün olmayacağından, peteklerin içindeki bu pislik tabakasının muhakkak temizlenmesi gerekir. Eskiden kullanılan ve peteklerin sökülmesini gerektiren yöntemlerle çalışmayan profesyonel servis ekipleriyse kapalı devre olarak bu işlemi gerçekleştirir. Bu sayede peteklerin havayla temasından kaynaklanan oksitlenme benzeri problemlerin yaşanmaması garantilenir. Tek seferde ısıtma sistemi bünyesinde yer alan sadece tek petek değil, tüm petekler temizlendiğinden kullandığımız bu kapalı devre petek temizleme yöntemi özellikle merkezi ısıtma sistemlerinde büyük kolaylık ve ekonomik açıdan avantaj sağlar. Tesisata dışardan kolayca bağlanan yıkama makinalarımızsa kompresörden bozma cihazlardan çok farklı olarak, bu iş için Alman mühendislerce tasarlanmış olan ithal makinalardır.

Kapalı devre petek temizliği işleminde kullandığımız yıkama makinaları sadece bu işlemde kullanılmak üzere tasarlanmış, çift yönlü yıkama yapan cihazlardır. Petek temizleme işleminin çift yönlü yıkama ile yapılması; su akış yönünün her saniye değiştirilmesi anlamına gelir. Suyun akış yönündeki bu ani değişimler sayesinde peteklerin içinde bir çalkalama etkisi oluşturulur ve bu etki sayesinde hem suyun hem de uygulanan kireç çözücü kimyasal temizlik ürününün peteklerin her yerine etki etmesi sağlanır.

Petek temizliği fiyatları

Tasarruflu Kombi Kullanımı İçin Petek Temizliği

Petek temizliği, tercihen her yıl veya en azından iki senedir bir düzenli yapılması gereken bir bakım işlemidir. Arızaları ve ayrıca verimlilik kayıplarını önleyen bu bakım işlemi, firmaların petek temizliği fiyatları konusundaki avantajlı seçenekleriyle bütçe sarsan bir harcama olmaktan da uzun süre önce çıkmıştır. Isıtma sistemleri için en önemli unsur olan güvenli kullanım açısından zaruri olan petek temizleme işlemi, sistemin kullanım ömrünü uzatır ve arızaların yaşanmaması açısından kritik öneme sahiptir. Sistemin güvenli bir şekilde kullanılması açısından düzenli aralıklarla temizlenmesi, risk almadan kullanım imkânı sunacaktır. Şebeke suyundaki kirecin birikmesi ve farklı maddelerin çökmesini de kolaylaştıracak ortam hazırlaması durumunda su geçişlerinde yaşanan tıkanmalar tehlikeli arızalara sebep olabilir.

Bu tip problemlerin yaşanmaması durumunda dahi üretilen ısının bir bölümünün boşa gitmesi kesindir ki, buysa daha fazla yakıt harcanmasına karşın ısınma konforunuzun azalması ve üstelik daha da fazla harcama yapmanız demektir. Servis ekibimiz tüm bu sebeplerden ötürü en azından yılda bir defa ve bilhassa kış boyunca yoğun kullanım temposunu düşünerek mevsim öncesinde peteklerinizin temizliğini yaptırmanızı tavsiye etmektedir. İşlemin ertelenmesi halinde hemen arızalar oluşmayabilir veya peteklerin alt kısmında geniş soğuk yüzeyler oluşmayabilir ancak ertelenen her ay, peteklerdeki kireç birikmesinin daha da yoğunlaşacağı unutulmamalıdır. Bu yoğunlaşma neticesinde peteklerin azami ısıya ulaşması daha uzun zaman alacağından, aydan aya ısınmak için daha fazla harcama yapmanız gerekecektir.

Peteklerde biriken kireç ve tortular sıcak suyun akışıyla birlikte tesisatın farklı noktalarına taşınabilir ve su geçişlerinde birikerek tıkanıklıklara yol açabilir. Su geçiş noktalarının tıkanması halinde arızanın giderilmesi için teferruatlı onarım işlemleri yapılması, sistem elemanlarında hasar oluşması durumundaysa parça değişimi gerekebilir. Bu tip arızalarda petek temizliği işlemi için yapacağınız harcamanın kat ve kat fazlasını yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca peteklerin ısınmamasıyla kaybolan ısı yüzünden zaten her ay fazladan harcama yaparsınız. Uzun vadede bu fazladan ödeme hesaplandığında yüklü meblağlar ettiği görüleceğinden en başından petek temizliğinizi yaptırarak, kış boyunca en ekonomik şekilde ısınmayı garantilemek daha akıllıca bir karar olacaktır.

 

Peteklerde Isı Ayarı Nasıl Yapılmalı?

Peteklerde ısı ayarının doğru yapılması, ısı kayıplarının önüne geçilmesi açısından oldukça kritik bir yere sahiptir. Tüm peteklerin aynı ısı ayarında çalıştırılması hem az kullanılan alanların gereğinden fazla şekilde ısınmasına neden olabilir hem de kombiye uzak olan peteklerin diğerlerinden daha az ısınmasına yol açabilir. Isı kayıplarını önlemek ve tüm peteklerden eşit düzeyde verim alabilmek için peteklerde ısı ayarının yapılması gerekir.

Peteklerde ısı ayarı yapmadan önce, kombinin doğru biçimde çalıştığından emin olmak gerekir. Bunun yanı sıra, peteklerde temizleme işleminin yapılması da son derece önemlidir. Petek temizliği yaptırılmadan, ısı ayarının yapılması, ısı kayıplarının önüne geçilmesini sağlamaz.

Isı Ayarı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Isı ayarları, kombinin konumu baz alınarak yapılmalıdır. Kombi, ev ve ofislerde genellikle mutfak ya da banyo gibi alanlarla balkonlarda bulunur. Ancak evin en sık kullanılan alanı genellikle salon ya da oturma odasıdır. Bu alanların kombiye uzak olması nedeniyle ısı kayıpları yaşanabilir. Bu sorunun önüne geçmek için en sık kullanılan alanların ısı ayarını daha yüksek daha az kullanılan alanların ısı ayarını ise daha düşük olacak şekilde ayarlamak gerekir. Bunu yaparken ise kombinin bulunduğu konumu da dikkate almak şarttır. Örneğin kombi oturma odasına yakınsa bu bölgedeki peteğin seviyesi orta dereceye getirilebilir.

Isı Verimliliği Nasıl Sağlanır?

Isı verimliliği sağlamak için kombiye yapılan bakımlara ek olarak, peteklere de bakım yaptırılması gerekir. Petek temizliği yaptırılmadığı sürece kombi ne kadar iyi çalışırsa çalışsın ısı kayıpları oluşur. Kombiden peteklere aktarılan sıcak suyun dolaşıma girebilmesini sağlamak için ortalama 2 yılda bir petek temizliği uygulaması yaptırılması gerekir. Petek temizleme ile hem ısı kayıpları en aza indirilir hem de ortalama yüzde 40’a varan oranlarda tasarruf sağlanmış olur.

Petekler Neden Isıtmaz?

Peteklerde ısınma problemleri özellikle kış aylarında ciddi sorunların yaşanmasına neden olur. Eğer tesisatta bir sorun yoksa, peteklerin ısıtmamasının iki nedeni vardır: Bunlardan biri kombinin çalışmamasıdır. İkincisi ise peteklerdeki boruların tıkanmış olmasıdır. Sorunun kombiden kaynaklandığı durumlarda, kombiden sıcak su da gelmez. Ancak eğer kombiden sıcak su geldiği halde peteklerde ısınma problemi yaşanıyorsa, bu durumun sebebi boruların tıkanmış olmasıdır.

Peteklerin Neden Temizlenmesi Gerekir?

Peteklerdeki boruların tıkanmasının en önemli nedeni şebeke suyudur. Şebeke suyunun yeterince temiz olmadığı İstanbul, Ankara gibi şehirlerde peteklerden kaynaklanan ısınma problemlerine daha sık rastlanır. Şebeke suyunun içinde bulunan algler, kireç, kir ya da balçık gibi maddeler zamanla boruların tıkanmasına neden olur. Kombiden iletilen sıcak suyun, peteklerin içinde dolaşamaması ise ısınmanın gerçekleşmesini engeller. Peteklerde sık görülen sorunlardan biri de havadır. Peteklerin içinin hava dolmuş olması, su akışının doğru şekilde gerçekleşmesini önler ve ısınmanın zorlaşmasına neden olur. Bu tür sorunlarının önüne geçmek için petek temizliği uygulaması yaptırılması şarttır.

Petek Bakımı Nasıl Yaptırılır?

Peteklere bakım uygulaması, modern ekipmanlar kullanılarak yapılmalıdır. Bakım işlemi sırasında tüm peteklerin içindeki borularda biriken kirler temizleneceğinden, işlem sırasında kimyasal çözücüler kullanılır. Bu çözücülerin amatör biçimde kullanılması hem sağlık açısından hem de tesisat sisteminin kullanım süresi açısından zararlı olabilir. Dolayısıyla petek temizleme amatör olarak yapılması mümkün olan bir işlem değildir. Peteklerdeki ısınma problemlerini çözebilmek için profesyonel petek temizleme firmaları tarafından hizmet almak gerekir.

Tam Tesisat, İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında haftanın her günü profesyonel şekilde hizmet veriyor. Ekonomik petek temizleme fiyatları sunan ve 1 yıl boyunca garanti veren Tam Tesisat’tan hizmet alarak soğuk havalarda hızlı, konforlu ve verimli şekilde ısınmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Petek Temizliği Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Petek temizliği yaptırmak hem yakıt tasarrufu anlamında hem de soğuk havalarda konforlu bir şekilde ısınabilme açısından şarttır. Peteklerin temizlenmemesi, ısı veriminin giderek düşmesine neden olarak, bazı peteklerin hiç ısınmamasına bazı peteklerin ise sadece üst ya da alt bölümünün ısınmasına yol açabilir. Düzenli olarak, yani 2 yılda bir, petek temizliği yaptırmak ise hem ısı verimliliği anlamında hem de ısınma konforu açısından birçok avantaj sağlar. Petek temizleme yaptırmanın avantajları şöyledir:

  1. Yılda ortalama yüzde 40’a varan ısı tasarrufu sağlanabilir. Bu sayede ortamın ısısı korunurken yakıt masrafları düşer.
  2. Petek temizleme uygulamaları, modern ekipmanlar sayesinde, ortamın kirlenmesine gerek kalmadan yapılabilir. Böylece uygulama sonrasında temizlik yaptırılmasına ya da ortamın düzenlenmesine gerek kalmaz.
  3. Modern yöntemlerle yapılan petek temizleme işlemlerinde, 2 yıl boyunca ısı konforu sağlanır. Şebeke suyunun kirli olduğu bölgelerde dahi, petek bakımı yaptırıldıktan sonra, ortalama 2 yıl boyunca ısınma problemi yaşanmaz.
  4. Petek temizliği yaptırıldıktan sonra, bazı peteklerin az ısınması ya da bazı peteklerin sadece alt kısmının ısınması gibi sorunlar ortadan kalkar. Böylece ısı oranı korunmuş olurken ortamın daha hızlı şekilde ısınması da sağlanmış olur.
  5. Petek temizleme uygulamaları tesisat sistemine hiçbir şekilde zarar vermez. Aksine peteklerde yapılan temizlik uygulamaları, tesisat sisteminin kullanım ömrünün artmasını sağlar.

Petek Temizliği Fiyatları

Petek temizliği genellikle ev ve ofis gibi alanlarda ortalama 2 yılda bir yapılır. Ortalama büyüklüğe sahip olan ev ve ofis gibi alanlar için petek temizliği ücretleri yaklaşık 100-150 TL arasındadır. Yaklaşık 2-3 saat içerisinde tamamlanan petek temizliği sonrasında sağlanacak enerji tasarrufu düşünüldüğünde petek bakım uygulamaları için sunulan fiyatlar son derece caziptir.

Bazı Petekler Neden Isınmıyor?

Kalorifer tesisatında en sık yaşanan sorunlar genellikle bazı peteklerin hiç ısınmamasıdır. Çoğunlukla kombiye yakın olan petekler hızlı ve iyi bir şekilde ısınırken kombiden uzak olan petekler neredeyse hiç ısınmaz. Bazı durumlarda ise peteklerin sadece alt kısmı ya da üst bölümü ısınır. Peteklerin geç ısınması, hiç ısınmaması ya da sadece bazı peteklerin ısınması gibi sorunlar kombiden bağımsızdır. Radyatörlerin içinde sürekli dolaşımda olan suyun içindeki kir, kireç ve balçık gibi maddelerin zaman içerisinde boruları tıkaması, peteklerde ısınma sorununa neden olur. Bu durumun önüne geçebilmek için peteklerin içinde biriken tortuların arındırılması gerekir.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Peteklerde görülen ısınma sorunlarının tek çözümü petek temizleme işlemidir. Bazı durumlarda peteklerin içinde hava birikmesi nedeniyle de ısınma sorunu görülebilir. Ancak peteklerin bölgesel olarak ısınmamasının nedeni, boruların içinde biriken ve su geçişini engelleyen tortulardır. Bu tortuların çözülmesi için peteklerin içinin yıkanması gerekir. Peteklerin sökülerek yıkanması hem çok meşakkatli bir yöntem hem de yeterince etki sağlamayan bir tekniktir. Peteğin nitelikli şekilde temizlenebilmesi için bu uygulamanın modern yöntemlerle yapılması şarttır. Petek temizliği makineleri aracılığıyla, kimyasal çözücünün peteklerin içinde dolaşıma sokulması durumunda tortular tamamen çözünür. Borulardan su akışını önleyecek herhangi bir engel kalmadığından peteklerdeki ısınma sorunu çözülmüş olur. Peteklerin kimyasal madde ile temizlenmesinin ardından peteklerin havasının alınması, ısı veriminin artmasını sağlar.

Petek Temizleme Bireysel Yöntemlerle Yapılır Mı?

Peteklerin temizlenmesi sürecinde profesyonel makinelerin kullanılması şarttır. Bireysel yöntemlerle petek temizleme yapmaya çalışmak tüm peteklerin yerinden sökülmesi ve tek tek yıkanmasına neden olur. Bu durum da hem ortamın çok kirlenmesine hem de işlemin çok uzun sürmesine ve yeteri kadar etkili sağlanamamasına neden olur. Bu nedenle petek temizliği uygulamaları profesyonel şirketler tarafından yapılmalıdır.

Isı Verimliliği Nasıl Sağlanır?

Kış aylarında en sık yaşanan sorunların başında gelen ısınma problemi bazı durumlarda kombiden bazı durumlarda ise peteklerden kaynaklanır. Kombinin neden olduğu ısınma problemlerinde genellikle kombiden sıcak su da gelmez. Bu durumda peteklerin ısınması da mümkün değildir. Ancak bazı durumlarda kombiden sıcak su geldiği halde, peteklerin bir kısmı ya da hiçbiri ısınmaz. Bu noktada sorun kombiden değil, peteklerden kaynaklanır. Birçok insanın aklına peteklerde bir sorun olacağı gelmez. Bu nedenle kombinin bakım işlemleri hatta değişimi dahi yapılabilir. Ancak problem genellikle peteklerdeki boruların aşırı kirlenmesiyle ortaya çıkar. Isınma problemini ortadan kaldırmak için ise petek temizleme işlemi yapılması gerekir. Hem kombinin hem de peteklerin düzenli olarak bakıma alınması, ısı verimliliğini yüzde 40’a varan oranda artırabilir. Dolayısıyla soğuk havalarda hem sorunsuz şekilde ısınmak hem de çok yüksek doğalgaz faturaları ödemekten kurtulmak için kombi ve petek bakımları düzenli ve nitelikli şekilde yapılmalıdır.

Petek Temizleme Nasıl Yapılır?

Petek temizliği işlemleri, profesyonel makineler kullanılarak yapılır. Peteklerin içindeki boruların temizlenmesi, dolayısıyla su akışının sorunsuz hale getirilmesi için, peteklerde dolaşıma giren suyun içine kimyasal çözücüler eklenir. Makine aracılıyla yapılan bu işlem sırasında peteklerde biriken tortular çözülür ve kirli su giderlere aktarılır. Daha sonra peteklerin içi durulanır ve peteklerde biriken hava alınır. Kombinin filtresinin temizlenmesi sonrasında petek temizleme işlemi tamamlanmış olur. Uzman personeller tarafından gelişmiş ekipmanlarla yapılması gereken petek temizliği uygulamaları ortalama 2-3 saat içerisinde tamamlanır. Uzman firmalar tarafından yapılan uygulamalarda ortamın kirlenmesi ya da işlemin etkisiz kalması gibi bir durum oluşmadığı gibi, yılda yüzde 40’a varan ısı verimliliği de sağlanmış olur. Buna ek olarak petek temizliği uygulamaları tesisat sistemlerinin kullanım ömrünü de artırır.