Peteklerinizin temizliğini yıkama makinalarıyla sökmeden yapan Beşiktaş petek temizliği servisimiz, şebeke suyundan kaynaklı çamurlaşmanın daha faza ısı kaybına yol açmasını engelliyor. Kış boyunca faturaları düşünmeden hem ekonomik hem konforlu bir biçimde ısınmanızı sağlayan petek temizleme işlemi, tüm yıl boyunca ısıtma sisteminden ilk günkü yüksek verimlilikle faydalanmanıza imkân tanır. Rutin bir bakım işlemi olmasına rağmen ülkemizde üzerinde fazla durulmayan petek temizliği aslında ertelendikçe ısı kayıplarıyla birlikte sistemin kullanım ömrünü de kısaltmaktadır. Sistem elemanları yakıtı yüksek verimlilikle ısıya dönüştürse bile ısının iç mekâna iletimi suyla sağlandığı ve bu su da kireçli olduğu için petek içi çamurlaşma problemi en kaliteli ısıtma sistemlerinde dahi görülebilir.

Şebeke suyundaki kireç metal yüzeylere yapışma eğilimi gösterir ve ortam sıcaklığı arttıkça bu eğilimde de artış olur. Dolayısıyla sürekli yüksek sıcaklıktaki bir ortamda ve peteklerin imal edildiği metal yüzeylerle temas halinde olan şebeke suyundaki kireç, sistem kullanılmaya devam edildiği müddetçe peteklerde birikir. Yerçekimiyle biriken kireç ve diğer madde tortuları dip kısımda birikerek, oldukça yoğun çamur katlanmaları oluşturur. Bu katmanların yoğunlaşması neticesinde artık tesisat üzerinden gelen sıcak su peteklerin bu bölümlerine ulaşamaz hale gelir. Yoğun çamurlaşma neticesinde sıcak suyun ulaşamadığı petek dipleri soğuk kalmakta ve zamanla ısınmayan petek bölümü de artmaktadır. Bu problem yüzünden ortaya çıkan ısı kayıpları dilediğiniz gibi ısınamamanıza ve sistemi daha yüksek derecede çalıştırmanız durumunda, yüksek enerji sarfiyatı sebebiyle çok daha fazla harcama yapmanızla sonuçlanır.

Peteklerde biriken kirecin sistemin kullanım ömrünü kısaltmaması ve ısı kayıplarına yol açmaması için Beşiktaş petek temizliği servisimiz kış öncesinde temizlik yaptırmanızı ve bu rutin bakım işlemi için her yıl profesyonel servis ekibimize başvurmanızı önerir. Yıllık periyotlar dahilinde ve özellikle aylar boyunca yoğun bir şekilde kullanılacak kış öncesinde peteklerin temizlenmesi, kışın soğuk günlerinde ısı kayıplarına bağlı verimlilik kayıplarının önüne geçer. Peteklerle beraber sistemin tüm su tesisatı da kireç artıklarından temizlenmektedir. Bu işlem esnasında petekler sökülmemekte, ortalık herhangi bir suretle kirletilmemekte, ortalama bir saatte tüm temizlik işlemi bitirilmektedir.