Bazı Petekler Neden Isınmıyor?

Kalorifer tesisatında en sık yaşanan sorunlar genellikle bazı peteklerin hiç ısınmamasıdır. Çoğunlukla kombiye yakın olan petekler hızlı ve iyi bir şekilde ısınırken kombiden uzak olan petekler neredeyse hiç ısınmaz. Bazı durumlarda ise peteklerin sadece alt kısmı ya da üst bölümü ısınır. Peteklerin geç ısınması, hiç ısınmaması ya da sadece bazı peteklerin ısınması gibi sorunlar kombiden bağımsızdır. Radyatörlerin içinde sürekli dolaşımda olan suyun içindeki kir, kireç ve balçık gibi maddelerin zaman içerisinde boruları tıkaması, peteklerde ısınma sorununa neden olur. Bu durumun önüne geçebilmek için peteklerin içinde biriken tortuların arındırılması gerekir.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Peteklerde görülen ısınma sorunlarının tek çözümü petek temizleme işlemidir. Bazı durumlarda peteklerin içinde hava birikmesi nedeniyle de ısınma sorunu görülebilir. Ancak peteklerin bölgesel olarak ısınmamasının nedeni, boruların içinde biriken ve su geçişini engelleyen tortulardır. Bu tortuların çözülmesi için peteklerin içinin yıkanması gerekir. Peteklerin sökülerek yıkanması hem çok meşakkatli bir yöntem hem de yeterince etki sağlamayan bir tekniktir. Peteğin nitelikli şekilde temizlenebilmesi için bu uygulamanın modern yöntemlerle yapılması şarttır. Petek temizliği makineleri aracılığıyla, kimyasal çözücünün peteklerin içinde dolaşıma sokulması durumunda tortular tamamen çözünür. Borulardan su akışını önleyecek herhangi bir engel kalmadığından peteklerdeki ısınma sorunu çözülmüş olur. Peteklerin kimyasal madde ile temizlenmesinin ardından peteklerin havasının alınması, ısı veriminin artmasını sağlar.

Petek Temizleme Bireysel Yöntemlerle Yapılır Mı?

Peteklerin temizlenmesi sürecinde profesyonel makinelerin kullanılması şarttır. Bireysel yöntemlerle petek temizleme yapmaya çalışmak tüm peteklerin yerinden sökülmesi ve tek tek yıkanmasına neden olur. Bu durum da hem ortamın çok kirlenmesine hem de işlemin çok uzun sürmesine ve yeteri kadar etkili sağlanamamasına neden olur. Bu nedenle petek temizliği uygulamaları profesyonel şirketler tarafından yapılmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir